Sign In

Staff Directory

PRINCIPAL:  Claudette Alain
VICE PRINCIPAL:  Victoria Lorieau
SECRETARY:  Siaw Wong
ENGINEER:  Sam Wong
NIGHT ENGINEER:   Chi Ho/Gurchet Bains
 
CLASSROOM TEACHERS:
 
Div. 1                      Mme. Christine Simister                                                                                 
Div. 2                      Mme. Jennifer Teckert/Victoria Lorieau                                                                                
Div. 3                      Mme. Suzanne Lapierre
Div. 4                      Mme. Genevieve Larose-Farmer                                                                              
Div. 5                      Mme. Renee Wild                                                             
Div. 6                      Mme. Amanda Kulokas/Michele Dricot
Div. 7                      Mme. Tania May                                           
Div. 8                      Mme. Diana Leong                                                       
Div. 9                      M. Jean Paul Carrier                                             
Div. 10                    M. Brian Maciborka
Div. 11                    Mme. Lisa Halowaty                                                                    
Div. 12                    Mme. Simone Giardina
Div. 13                    Mme. Jacinthe Charette                                                                                      
Div. 14                    Mme. Caroline Lichimo                                                                      
Div. 15                    Mme. Evelyn Juneau/Sharon Preston
Div. 16                    Mme. Sandra Bolegoh
Div. 17                    Mme. Jenna Maiwell
Div. 18                    Mme. Janesse Boudreau
Div. 19                    Mme. Megan Samenirad
 
NON-ENROLLING TEACHERS:
Librarian                Mme. Lyse Cote                                                                 
Resource               Mme. Winona  Montgomery                                                                                                  
Resource               Mme. Adrienne Heron (M,Tu,W, Th)                                                                                                                                    
Music Prep            M. Simon Hansed
Art and PE Prep    TBA
 
 
SUPPORT STAFF:
School & Student Support Worker                      Mr. Alain Reiher
School & Student Support Worker                      Mme. Lynnette Postman
School & Student Support Worker                      Mme. Miriam Smiley
 
Supervision Aide                                                 Mme. Muriel Di Nozzy
Supervision Aide                                                 Mme. Jennifer Sears
Supervision Aide                                                 Mme. Ayda Hiwot
 
 
Speech & Language Pathologist                         Mme. Jean Fowler
Eduational Psychologist                                      Mme. Kathy McPherson
Counsellor                                                           Mme. Helen Ritchie (Tu, F)
School Public Health Nurse                                Mme. Rachel Diersch 604-261-6366 ext 3335

Community School Team Programme                Mme. Dianne Sankey

VPL Liaison Officer                                              M. Trevor Letournea