Sign In

Graduation Awards

Awards of Distinction

Point Grey Athletic Trophy and Scholarship  -  Bronwyn Ferris

Greyhound Athletic Bursary and Plaque  -  William Jackson

Fine and Performing Arts Trophy and Scholarship  -  Maggie Chang

PAC Service Trophy and Scholarship  -  Humaira Win

Art Nordman Scholarship and Plaque  -  Francisco Farinha

Peter St. Louis Scholarship and Staff Trophy  -  Claire Cheung

PG Merit Trophy and Scholarship  -  Claire Tiberghien

 

Individual Achievement Awards

Artona Art Bursary  -  Meng Meng Li

Brenna Innes Memorial Scholarship  -  Bronwyn Ferris

Darren Paul Jacobson Memorial Bursary  -  Evan Ng

Emily Carr University Visual Arts Scholarship  -  Lucas Li

James Karliner Developmental Disabilities Association Award  -  Ysmael Marquez

John Plommer Mini School Award  -  Bronwyn Ferris

John Procyk Mini School Scholarship  -  Nikkie Yu

Josh Platzer Memorial Awards  -  Linda Chen, Alisha Musa

Karl Gung Scholarship  -  Abigail Yuen

Kerrisdale Lumber Award  -  Jaden Konishi

Marpole Lions Club Scholarship  -  Matthew Yee

Mini School Individual Achievement Award  -  Nicolas Carpenter

Oliver Matthew Memorial Award  -  Rafid Haq

Point Grey “Class of ‘75” Citizenship  Award  -  Adin Kwok

Point Grey Commitment to Learning Award  -  Danyelle Bernier

Point Grey Humanities Academic Award  -  Benson Tang

Point Grey Multicultural and Humanitarian Award  -  Traben Fischer

Point Grey Theatre Company Award  -  Eddy Yang

Point Grey Yearbook Award  -  Grace Longson

Principal’s Awards  -  Marina Cocks Rodriguez, Isabella Hay, Thomas Nobbs

Principal’s Award for Leadership and Service  -  Jasmina Patrick

Rosemary McTavish Fieldhockey Bursary  -  Bronwyn Ferris

Scott Porter Memorial Bursary  -  Kody Millar

stəywəte:n Aboriginal Award  -  AJ Speck

Vancouver Association of Secondary School Administrators Scholarship  -  Anita Zhang

Vancouver Secondary Teachers’ Association Bursary  -  Kimberly Lam

 

Academic Scholarships and Medals

Angelo Au, Alexis Bangayan, Maggie Chang, Claire Cheung,  Francisco Farinha, Bronwyn Ferris,

Rafid Haq, Zoie Hou, Yunan Hu, Robert Hung, Sabrina Li, Selena Li, Cathy Qi, Michael Rhee,

Claire Tiberghien, Kathleen Tom, Jenny Wang, William Wu, Eddy Yang, Abigail Yuen

 

Point Grey Special Recognition Awards

Student Council President  -  Vivian Liu

Valedictorian  -  Benson Tang

 

Silver Service Pins

Christy Au, Jasper Chao, Claire Cheung, Bronwyn Ferris, Yunan Hu, Jaden Konishi, Ula Lin, Jennifer Liu, Vivian Liu, Janelle Meikle, Thomas Nobbs, Parker Rehmus, Samuel Tang, Claire Tiberghien, Kathleen Tom, Humaira Win, Eddy Yang, Ethan Yeung, Abigail Yuen, Anita Zhang

 

Merit Gold Pins

Christy Au, Bronwyn Ferris, Claire Tiberghien, Matthew Yee, Abigail Yuen, Anita Zhang


Dogwood District Scholarships

Art - Maggie Chang, Justin Chia, Meng Meng Li

Drama - Sandra Liu, Matthew Mong, Jasmina Patrick

Music - Adrienne Ma, Kira Yoon, Heidi Chang

Choir - Teresa Chang

Theatre Production - Jaden Konishi, Ryan Lee

Business Education - Shira Rubinoff, Michael Rhee

Computer Science - Francisco Farinha, Jennifer Liu, Emily Liang

Physical Education - Sabrina Li, Seleni Li, Jeremiah Marquez

Modern Languages - Ula Lin, Cynthia Wong, Elizabeth Yao

Aboriginal Culture - Jaime Holmes

Creative Writing - Shona Hill, Eddy Yang