Sign In

2016 Graduation Awards



Point Grey Awards of Distinction


Point Grey Athletic Trophy and Scholarship

Amy Ker

Greyhound Athletic Bursary and Plaque

Matt Kroeker

Fine and Performing Arts Trophy and Scholarship

Tracy Kuchtyn

PAC Service Trophy and Scholarship

Irvin Ng

Art Nordman Scholarship and Plaque

Tony Cai

Peter St. Louis Scholarship & Staff Trophy

Shizuko Akamoto

Governor General's Academic Medal and Certificate

TBA

PG Merit Trophy and Scholarship

​​Alyssa Yong

 

Individual Achievement Awards


Artona Art Bursary (2)

Grayson Taylor, Iris Wu


Brenna Innes Memorial Scholarship

Bridget Meyboom


Darren Paul Jacobson Memorial Bursary

Amber Tsang


Emily Carr University Visual Arts Scholarship

Gigi Puen


James Karliner Developmental Disabilities Association Award

Tamya Sender


John Plommer Mini School Award

Johanna Griggs


John Procyk Mini School Scholarship

Linnea Teichroeb


Josh Platzer Memorial Award (2)

Christopher Hong, Maria Marques-Farinha​​


Karl Gung Scholarship

James Chuang


Kerrisdale Lumber Award.

Andy Huang


Marpole Lions Club Scholarship

Mei Chi Chin


Mini School Individual Achievement Award

Trevor McCann


Oliver Matthew Memorial Award

Ishan Dixit


Point Grey “Class of ‘75” Citizenship Award

Zaha Al-Hmoud


Point Grey Commitment to Learning Award

Beyond Xi


Point Grey Humanities Academic Award

Brett Heal


Point Grey Multicultural and Humanitarian Award

Maria Marques-Farinha


Point Grey Theatre Company Award

Siobhan Mclaren


Point Grey Yearbook Award (2)

Shashank Kotturi, Christine Yang


Principal’s Awards (4)

Yvonne Liu, Rachel Mckeown, Matthew Pearson, Zubin Shroff-Mehrabadi


Principal’s Award for Leadership and Service

Oliver Gianacopoulos


Rosemary McTavish Fieldhockey Bursary

Emily Thalken


Scott Porter Memorial Bursary

Casey Kong


stəywəte:n Aboriginal Award

Kyle Mifflin


Vancouver Association of Secondary School Administrators Scholarship

Matt Kroeker


Vancouver Secondary Teachers’ Association Bursary

Holly Promislow

 

Point Grey Academic Scholarships


Shizuko Akamoto
Thomas Broatch
Tony Cai
Yun An Chen
Selena Gong
Johanna Griggs
Nina Griggs
Sean Gu
Amy Ker
Ryan Lin
Bessie Luo
Calum Macdonald
Sam Phillips
Chloe Tam
Rene Tandun
Linnea Teichroeb
Jane Ye
Alyssa Yong
Steven Zhao
Jasper Zhu
Teresa Zhu​

 

Point Grey Special Recognition Awards



Student Council President 

Matheson Kroeker

Valedictorian, Class of 2016

Matthew Pearson


Point Grey Silver Service Pins


Yun An Chen
Mei Chi Chin
James Chuang
Oliver Gianacopoulos
Johanna Griggs
John Ho
Matt Kroeker
Bessie Luo
Thansy Mahendran
Irvin Ng
Gigi Puen
Adam Riddell
Zubin Shroff-Mehrabadi
Rene Tandun
Tin-Tin Villapando
Joyce Weng
Christine Yang
Alyssa Yong
Steven Zhao​

 

Point Grey Merit Gold Pins


James Chuang

Johanna Griggs

Matt Kroeker

Irvin Ng

Christing Yang

Alyssa Yong

  

Dogwood District Scholarships


TBA

​​​​​​