Sign In

2015 Graduation Awards


Point Grey Awards of Distinction


Point Grey Athletic Trophy and Scholarship

Jackson Thornley

Greyhound Athletic Bursary and Plaque

Tiana Ilicic

Fine and Performing Arts Trophy and Scholarship

Liam White

PAC Service Trophy and Scholarship

Jamie Ho

Art Nordman Scholarship and Plaque

Allan Chen

Peter St. Louis Scholarship & Staff Trophy

Jim Zhang Hao Li

Governor General's Academic Medal and Certificate

Jim Zhang Hao Li

PG Merit Trophy and Scholarship

​​Monica Nordman

 

Individual Achievement Awards


Artona Art Bursary (2)

Jasmine Cambon, Christina Periccos


Brenna Innes Memorial Scholarship

Haley Gommerman


Darren Paul Jacobson Memorial Bursary

Ian Hill


Emily Carr University Visual Arts Scholarship

Jasmine Cambon


James Karliner Developmental Disabilities Association Award

Delvin Chung


John Plommer Mini School Award

Jim Zhang Hao Li


Josh Platzer Memorial Award (2)

Christina Chiang, Joelle Moses


Karl Gung Scholarship

Shanae Chiu


Kerrisdale Lumber Award.

Victoria So


Marpole Lions Club Scholarship

Darius Muglich


Mini School Individual Achievement Award

Alex Ferris


Oliver Matthew Memorial Award

Kara Bryn Letvinchuk


Point Grey “Class of ‘75” Citizenship Award

Elliot Matthew


Point Grey Commitment to Learning Award

Diana Oproescu


Point Grey Humanities Academic Award

Omri Rozen


Point Grey Multicultural and Humanitarian Award

Jae-Hui Song


Point Grey Theatre Company Award

Sarah Rajic


Point Grey Yearbook Award (2)

Taiping Li, Monica Nordman


Principal’s Awards (5)

Hailey Hinton, Silvia Huang, Tharani Mahendran, Remi Quaglia, Darren Sin


Principal’s Award for Leadership and Service

Abiel Kwok


Rosemary McTavish Fieldhockey Bursary

Mara Ireta Gordon


Scott Porter Memorial Bursary

Noah Sillmans


stəywəte:n Aboriginal Award

Dillon Stogan


Vancouver Association of Secondary School Administrators Scholarship

Oriana Gertsman


Vancouver Secondary Teachers’ Association Bursary

Lily Yang

 

Point Grey Academic Scholarships


Ryan Chan

Allan Chen

Shirley Chen

Elbert Chuang

Ian Hill

Alicia Jia

Samantha Krystal

Jayda Lam

Jim Zhang Hao Li

Andie Montoya

Omri Rozen

Laura Sayson

Aili Shen

Bing Xin Song

Hillary Song

Shanna Yeung

Clair Yoon

Victor Yu

Jeremy Zhou

Jacob Zukerman

 

Point Grey Pennants


Grad Committee Co-Chairs

Kara Bryn Letvinchuk, Elliot Matthew, Emma Rutledge


Student Council Blue and Grey

Jacqueline Baldwin, Kara Bryn Letvinchuk


Student Council Grade 12 Representative

Simon Wu, Victor Yu


Student Council Public Relations

Charlie Chien, Aleksandar Petrovic


Student Council Treasurer

Jamie Ho


Student Council Vice President

Darius Muglich


Valedictorian, Class of 2015

Varun Shravah


Vancouver District Student Council Representative

Shanae Chiu

 

Point Grey Silver Service Pins


Shanae Chiu

Jamie HoCarol Huang

Silvia Huang

Rachel Hui

Abiel Kwok

Jayda Lam

Leslie Law

Sandra Lee

Jim Zhang Hao Li

Darius Muglich

Monica Nordman

Laura Sayson

Jae-Hui Song

Victor Yu

 

Point Grey Merit Gold Pins


Shanae Chiu

Jamie Ho

Jim Zhang Hao Li

Darius Muglich

Monica Nordman

  

Dogwood District Scholarships


Lok Au (Choir)

Jasmine Cambon (Visual Art)
Shirley Chen (Computer Science)
John Daily (Photography)
Jeremy Gong (Stagecraft)
Carol Huang (Physical Education)
Mara Ireta Gordon (Visual Art)
Jayda Lam (Choir)
Wilson Lau (Computer Science)
Daniel Leung (Service & Leadership)
Max Levine (Business Education)
Chanon Liu (French)
Monica Nordman (Service & Leadership)
Gal Nurick (Drama)
Aleksander Petrovic (French)
Sarah Rajic (Drama)
Aili Shen (Computer Science)
Varun Shravah (Drama)
Victoria So (Drafting)
Alicia Suen (French)
Liam White (Band)
Simon Wu (Physical Education)
Shanna Yeung (Creative Writing)
Clair Yoon (Band)

   

Provincial Scholarships​


​Coming Soon

​​​​​​
​​​​​​​